C# Programlamaya Giriş

Programın Amacı

 

\”C#\”; Microsoft’un .NET platformu için geliştirilen nesne yönelimli bir programlama dilidir. Bu eğitimde; C# programlama dilini kullanarak değişkenler, operatörler, karar yapıları, döngüler, diziler ve metotlar ile çalışmayı öğrenebileceğiniz konular yer almaktadır.\"\"

Microsoft tarafından geliştirilen bir tür programlama dili olan C Sharp, modern algoritması ve orta seviye zorluğu sayesinde yazılımcıların ilk tercih ettiği dillerden birisi oluyor. 

C# yani diğer adıyla C Sharp nedir? C#, Microsoft tarafından geliştirilen bir programlama dilidir. Programlama dilleri arasında en çok tercih edilen C ve C++ ile etkileşimli şekilde geliştirilen ve modern bir kodlama sahip olan C#, birçok platform destekleyen Java dili ile de oldukça fazla benzerlik gösteriyor. Bu benzerliklerden en önemlisi ise .NET Framework platformunda nesnesel bir dil olmasıdır.

C# her ne kadar önceleri C++ ve Visual Basic dillerindeki tutumsuzluk ve oluşan sorunlar yüzünden geliştirilmiş olsa da şu anki stabilitesi sayesinde, bu iki programlama dilinin önüne geçmiş durumda. Yazılımcıların en çok tercih ettiği dillerden birisi haline gelen C#, sunduğu gelişmiş hata giderme (debugger) özelliği sayesinde de yazılımcıların işlerini bir hayli kolaylaştırıyor.

C Sharp kodları, C++ ve Visual Basic kodlarından farklı algoritmaya sahip olduğu için yazılımın kodlarını direkt olarak derleyemiyor. C#, kodları yazılım olarak iki aşamada derliyor. MIL derlemesi denilen bu aşamalardan ilkine Assembly deniliyor. İkinci aşamadaki uzantısı ise .EXE oluyor. C# ile geliştirilen bir yazılım bu halde iken sistemler tarafından çalıştırılamadığı için devreye .NET Framework giriyor.

Yine Microsoft tarafından C# için geliştirilen .NET Framework, Microsoft Intermediate Language (MIL) olarak derlenen kodları tekrar derleyerek, uygulamayı sistemlerin yani bilgisayarların çalıştıracağı hale getiriyor. Yani kısaca .NET Framework, bir tür tercümanlık görevi üstleniyor. C# programlama dilini bilgisayarımızın anlayacağı şekilde tercüme ediyor.\"\"

Peki neden Java, Visual Basic, C++ gibi programlama dilleri .  NET Framework’e ihtiyaç duymuyor? Çünkü bazı diller kodları direkt olarak sistem dillerine çevirebiliyor, bazı dillerin de kendi bünyesinde bu işe yarayacak arayüzleri var. Mesela Java dili kodları önce byte denilen sayılara çeviriyor, bu sayıları da Java Virtual Machine dediğimiz bir sanal makinede derleyip bilgisayarların anlayacağı hale getiriyor. Sayıları da Java Virtual Machine dediğimiz bir sanal makinede derleyip bilgisayarların anlayacağı hale getiriyor.

C#İLE NELER ÖĞRENECEKSİNİZ?  

 • C# ile gelişmiş masaüstü yazılım uygulamaları geliştirebileceksiniz
 • C# ile gelişmiş veritabanı programlama işlemleri öğreneceksiniz
 • Temel seviyeden başlayarak orta ve ileri seviyeye kadar C# programlama dilini öğrenmiş olacaksınız
 • Programlamanın temel kültürünü öğrenmiş olacaksınız
 • Ezber değil, anlayarak yazılım geliştirebileceksiniz
 • C# içerisindeki LINQ sorgulama yapısını öğreneceksiniz

C Sharp ile neler yapılır?\"\"

C# programlama dili ile hayal ettiğiniz her şeyi yapabilir, kodlayabilirsiniz desek herhalde doğru olacaktır. Zira tasarımda ve yazılımda hayal dünyasının sınırı yoktur. C# programlama dili de en modern dil olduğu için yazılımcılara hayalindeki her şeyi programlama imkanı tanıyor. Peki C# ile hangi platformlarda neler kodlanır?

 1. Web Web Uygulamaları (Asp.NET)
 2. Mobil uygulamalar
 3. Web servisleri uygulamaları
 4. Konsol uygulamaları
 5. DLL yazma
 6. Windows Form Uygulamaları
 7. Oyun tasarlama

Aleyna UZUN

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir