Excel Makrolara Giriş

Programın Amacı

Bu eğitim; Excel programını yoğun olarak kullanan, aynı işlemleri sürekli tekrarlayan bireylerin makrolar ile işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmeleri için gerekli bilgi ve becerileri arttırmaya yönelik hazırlanmıştır.

 \"\"

İstihdam Alanları
Bu eğitimi başarıyla tamamlayanlar, \’Bilişim Teknolojileri\’ alanında kendilerini geliştirerek çalışmalar yapabilir.

Microsoft Excel\’de sürekli tekrarladığınız görevler varsa, bu görevleri otomatikleştirmek için makro kaydedebilirsiniz. Makro, istediğiniz sıklıkla çalıştırabileceğiniz bir eylem veya eylemler kümesidir. Makro oluşturduğunuzda, fare tıklatmalarınızı ve bastığınız tuşları kaydedersiniz.

Makro Nedir ?

Makro tek bir tıklamayla uygulayabileceğiniz komutlar topluluğudur. Kullandığınız programda yaptığınız hemen hemen her şeyi otomatik hale getirebilir, hatta mümkün olduğunu düşünmediğiniz şeyleri bile yapmanıza yardımcı olurlar.

Makrolar ne zaman ve neden kullanılmalıdır ?

Makrolar, zaman kazandırır ve her gün kullandığınız programların becerilerini genişletir. Yinelenen belge üretim görevlerini otomatik hale getirmek, hantal görevleri akıcı hale getirmek veya siz ve iş arkadaşlarınızın düzenli bir şekilde kullandıkları belgelerin oluşturulmasını otomatik hale getiren çözümler oluşturmak için kullanılır. VBA diline tanıdık olanlar, şablon, iletişim kutusu gibi özel eklentiler oluşturmak ve hatta yinelenen kullanım amacıyla bilgi depolamak için makrolardan yararlanabilirler

.

 Örnek vermek gerekirse, 50 farklı kaynaktan (departman, mağaza veya bölge gibi) bilgi aldığınızı ve bu bilgileri özetleyerek tek bir excel çalışma kitabında toplanması gerektiğini varsayalım. Deneyimli bir kullanıcı olarak her tabloyu açmanız, biçimlendirmeniz ve bir excel dosyasında toplamanız yalnızca beş dakika sürse bile, bu görev dört saatten uzun sürecektir. Ancak bu işlem için bir makro oluşturursak, makronun bu görevi uygulaması sadece birkaç dakika ile ölçülen bir sürede biter.

Makrolar genellikle şu durumlar için kullanılır;

  • Sıkıcı ve tekrar gerektiren işleri yapmak için
  • Uzun uzun yapılan işlerin bir defa yapılarak gerektiğinde kullanılması için

Makrolar sayesinde sıkıcı ve tekrarlayıcı işler daha kısa yapılır. Sıkıcı ve tekrar kısmını yazdığınız makro sayesinde bilgisayar halleder.

\"\"

Makro kaydetme 

  1. Geliştiricisekmesindeki Kod grubunda Makro Kaydet\’i tıklatın.
  2. İsteğe bağlı olarak, Makro adıkutusuna makro için bir ad girin, Kısayol tuşu kutusuna bir kısayol tuşu ve Açıklama kutusuna da bir açıklama girin ve kaydı başlatmak için Tamam\’ı tıklatın.
  3. Ortak metin eklemek veya bir veri sütununu aşağı doldurmak gibi, otomatik hale getirmek istediğiniz eylemleri gerçekleştirin.
  4. Geliştiricisekmesinde, Kaydı Durdur’a tıklayın.

Gizem UZUN

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir