Front End Developer (Önyüz Tasarımı ve Yazılım Geliştirici)

Kimler bu eğitimi almalı?

Programın Amacı

Front End Developer, web uygulamalarının arka planında işleyen sistemi kullanıcıya en iyi şekilde sunmayı hedefleyen bir programdır. Bu eğitimle katılımcılar; HTML, CSS ve JavaScript dillerinde uzmanlaşarak, görsel açıdan etkileyici ve işlevsel web uygulamaları geliştirebilir.

İstihdam Alanları

Yazılım firmaları, Reklam ajansları, vb. iş yerleri, bu meslek için çalışma alanı olarak sayılabilir.

   Front-End terimi, Türkçede önyüz anlamına gelmektedir. Bir web sitesi oluşturulurken geliştirilen görünüm ve içerik ile alakalı tüm görsel, işitsel, tasarımsal kısımları kapsayan bir işlemdir. Web sitesine girdiğinizde karşılaştığınız renkli temalar, arka fonlar, yazı tipleri, tasarımsal görseller ve bunların kullanıcıya hitap edebilecek biçimde uyumlanması, sayfaya yerleştirilmesi gibi işlemlerin hepsi front-end yani önyüz olarak adlandırılır.

Bu işi yapan ve geliştirenlere de front-end developer yani önyüz geliştirici denir.

 

Front-end Developer Ne İş Yapar?


Front-end geliştirici
, bu iş için gerekli HTML, CSS ve JavaScript adında üç ana program dilini kullanarak bahsetmiş olduğumuz web kullanıcıları tarafından ilk karşılaşılan sayfanın tüm tasarımlarını ve oluşumunu gerçekleştirebilen kişidir. Kullanılan bu arayüzlere “dil” denmesinin son derece isabetli bir özelliği vardır. Bu programlar bildiğimiz herhangi bir Türkçe, İngilizce, Almanca gibi farklı karakterleri ve sözcükleri bir araya getirerek kendine has bir yazım ve imla oluşturmuştur.

 

Front-end Developer Olmak İçin Bilmeniz Gerekenler

  • Meraklı
  • Araştırmacı
  • Sorunlara çözüm üretebilme
  • Yabancı dil bilgisi

Sahip olmanız gereken yetenekler arasında sayılabilir.

Front-end geliştirici olabilmek için kullanılan donanımsal programlar konusunda detaylı bilgiyi bu başlık altında verebiliriz. HTML, CSS ve JavaScript. Bunlar birer geliştirici program olup web sitesinin bahsettiğimiz gibi kullanıcıya görünen kısmının tasarımında ve yazılımında kullanılırlar.

1. HTML

HTML (Hyper Text Markup Language), web sitesinin front-end’ini oluşturan yazı, görüntü, video gibi verileri sayfaya oturtabilmek için kullanılan bir işaretleme aracıdır.

2. CSS

CSS (Cascading Style Sheets) basamaklı stil şablonları olarak da bilinen arayüz ise HTML ’ye ek olarak kullanılan bir web arayüz geliştirme dilidir. HTML işaret dili yazarken yazılan arayüzü geliştirici ve ek anlatılarla komutlar sağlayıcı imkânlar içerir.

 

3. JAVASCRIPT

JavaScript; web arayüz geliştirme işlemleri sırasında çokça kullanılan bir programlama aracıdır. Betik denilen, web tarayıcısı ile istemci arasındaki bağlantıyı sağlayan çalıştırıcılar vesilesiyle web sitesinin içeriği ile kullanıcıyı buluşturma görevini üstlenir. Bunun yanı sıra kullanıcının tercih etmiş olduğu tarayıcı ile aradığı anahtar kelimenin sunucusunu birbirine bağlamak, web sayfasında kullanılan içeriklerin düzenlenmesi ve değiştirilmesi gibi işlevleri de üstlenir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir